שיפוץ מבנה – כל מה שצריך לדעת לפני שנכנסים לפרויקט

בשנים האחרונות הולכת וגוברת מגמה חיובית של שיפור פני העיר. הרצון לרענן את הרחובות, לשדרג את התשתיות וליפות את הבניינים הוא לא רק טרנד קוסמטי, הוא בעיקר עניין של חיזוק ושיפור יסודות ובניינים אל מול סכנות כגון תופעות טבע כמו רעידות אדמה. אבל אם אפשר גם ליהנות משיפוץ מבנה לרמה איכותית ויפה, אז אנחנו בעד.

מתי מומלץ לפנות לביצוע שיפוץ מבנה?

מאוד תלוי באיזה מבנה מדובר. אם מדובר על בית פרטי אז זאת החלטה של בעלי הבית המעוניינים לרענן את המראה החיצוני ובהזדמנות זו גם לשפר את האיטום, לטפל בנזקי רטיבות, בעיות צנרת וכד'. לעיתים זה על מנת להמשיך לגור בבית עוד שנים רבות ולעיתים זה במטרה להעלות את ערכו טרם מכירה.

השיפוץ כולל לא מעט אלמנטים ובסוף גם ביצוע עבודות שליכט צבעוני או חיפוי אחר אשר ישאירו מראה מהוקצע וצעיר גם אם מדובר על בית עתיק. במהלך שיפוצים מסוג זה אפשר בהחלט גם לשדרג את המראה הפנימי, להחליף מטבח לרבות שיש למטבח, לשדרג את חדרי הרחצה והשירותים, לעשות קצת הום סטיילינג ולייצר בית חלומות מחודש.

כאשר מדברים על בניין משותף ההחלטה האם יש צורך בשיפוץ אינה דבר של מה בכך, יש צורך בתהליך מורכב אותו מנהל ועד הבית הנבחר. הועד יכול להניע תהליך כאשר נדרשת הסכמת הדיירים (או יותר נכון בעלי הדירות במידה שיש דירות בשכירות).

פעמים רבות, הצורך בשיפוץ מתחיל מהעניין האסתטי, כאשר הלובי הרוס, קירות מתקלפים, רטיבות וריח של עובש משתלט על החלל, כאשר דלת הכניסה שבורה, האינטרקום אינו עובד, חדר האשפה פרוץ לכל חתולי העיר וכד'. אך שיפוץ אינו רק עניין אסתטי, למעשה במרבית הבניינים הישנים והמוזנחים מדובר על צורך בטיחותי אקוטי.

כאשר מדובר על בניין המהווה סכנה לציבור או מפגע סביבתי הדבר אינו נטול לרצונות הדיירים ועובר לטיפול הרשויות כאשר אלה מטילות צו המצהיר כי המבנה מסוכן ויש לטפל בליקויים לאלתר. הדיירים מחויבים לפנות לביצוע שיפוץ ותיקון הליקויים המוצהרים בצו ובדרך כלל מנצלים את העניין כבר לשיפוץ המראה הכללי.

מה כולל שיפוץ מבנה משותף?

בדרך כלל, אם לא הולכים לכיוון של הריסה ובנייה מחודשת, אלא תהליך שיפוץ רגיל או במסגרת  תמ"א 38, יש צורך לחזק את יסודות הבניין ולטפל בבעיות שלא תמיד נראות כלפי חוץ, לעניין זה יש כמה שלבים מהותיים עליהם יש להקפיד:

  • שיפוץ ושיקום בטונים: שטיפה חיצונית בלחץ מים גבוה, תיקון פגמים במבנה וביסודות, הסרת חלודה מנקודות מהותיות ועוד
  • צביעת קירות חיצוניים: צביעה של קירות הבניין בצבע אקרילי אטום ועמיד למים, או שליכט צבעוני איכותי וישנה כמובן אפשרות לצביעה עם מרקם וצבע בהתאם לבחירת הדיירים.
  • שיפוץ חדר מדרגות: איטום וטיפול ברטיבות ועובש, צביעה מחודשת, תיקון פגמים וסדקים, ריצוף מחדש, התקנת מערכת תאורה חדישה, התקנה של מראות, חידוש מעקות, דלתות וחלונות, שדרוג מערכות השמע והאינטרקום ועוד.
  • עבודות פיתוח ועיצוב החלק החיצוני של הבניין: ריצוף מחודש של סביבת הבניין ושבילי הגישה, תכנון של הגינה ועיצובה לרבות שתילה של עציצים וצמחיה מתאימה.
  • שדרוג מערכת מעליות קיימת לרבות הוספה של כיסוי הגנה למעלית או הוספת פירים למעליות חדשות והנגשת בניינים ללא מעלית באמצעות מעלונים ופתרונות נגישות נוספים בהתאם לדרישות החוק והצורך העולה באפיון. חשו בלציין כי הוספה של פיר אינה דבר של מה בכך ונדרשת עבודת הכנה ותכנון מקצועית, יש לקבל אישור, רישוי והיתר בנייה מהרשות המקומית טרם הביצוע.

לתהליך שיפוץ מבנים יתרונות רבים, כאשר היתרונות הבולטים הם חיזוק הבניין ואפשרות לגור בו עוד שנים ארוכות ללא סכנה והיתרון המשמעותי הנוסף הוא הקפצת ערך הדירה בעשרות מונים. מחירי הנדל"ן היום מרקיעי שחקים וכאשר מוסיפים למגרש גם דירות יד שניה משופצות ומעוצבות בהתאם לפני השכונה ניתן ליהנות מרווחים נאים בעת מימוש הנכס.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן