ניהול פרויקטים בבניה

ענף הנדל"ן רותח ומחקרים כלכליים מראים כי ימשיך לעלות גם בעתיד. אבל למעשה לא צריך להיות מומחים גדולים ורק להביט סביב ולראות שהערים מלאות בבניה חדשה או בחיזוק מבנים במסגרת פרויקטי תמ"א.

בשנים האחרונות הולך וגובר טרנד חיזוק מבנים כחלק מהמגמה של שיפור פני הערים והתמגנות בפני רעידות אדמה. כל פרויקט כזה של חיזוק במסגרת תמ"א 38 או פינוי בינוי, לרבות בנייה חדשה לחלוטין נכללים תחת קטגוריה של ניהול פרויקטים בבניה וחייבים להתבצע בצורה איכותית, בטיחותית ומקצועית ללא פשרות.

מה זה ניהול פרויקטים בבניה?

כמו כל פרויקט, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במיזם בניה גדול, חשוב שהכל יתנהל בצורה מסודרת ומקצועית, בהתאם ללו"ז, משאבים, סנכרון ובטיחות. על הכל אמון מנהל הפרויקט. ניהול פרויקטים בבניה למעשה הוא תחום אשר חולש על כל התחומים, החל משלבי התכנון הראשוניים ועד לקבלת המפתח, האכלוס ואם הדיירים מבקשים הוא יכול לסייע אפילו בעניינים של אדריכלות ובחירה של מוצרים כמו התקנת מאוורר תקרה.

מהם השלבים המהותיים בניהול פרויקטים בבניה?

מאחר שאין הכרח להעסיק מנהל פרויקטים או חברה שמתמחה בניהול פרויקטים בבניה, אין ממש סטנדרט לבחינת כדאיות, אבל מומלץ מאוד להעסיק חברת ניהול פרויקטים במיוחד כאשר מדובר על מיזם שאין בו קבלן מפתח ויש ריבוי ספקים וקבלני משנה. חשוב להבין את היתרונות שבפנייה לגוף כזה. בעיקר מבחינת השקט הנפשי והידיעה שהפרויקט נמצא הידיים טובות ובטוחות.

בחירה של חברת ניהול פרויקטים בבניה ותיקה ובעלת מוניטין, חברה עם ניסיון מוכח ומוצלח בסוג הפרויקט הרלוונטי. החברה חייבת להצהיר על יכולתה לנהל את כל שלבי הפרויקט, החל מתכנון, דרך פיקוח על ביצוע ובקרה מתמדת.

 • פנייה לכל הנושאים הבירוקרטיים הנדרשים, אישורים ומסמכים וקידום ההליך הסטטוטורי מול הרשויות.
 • שלב התכנון כולל לא מעט פרמטרים הכל מבחירת אנשי המקצוע המיטביים לרבות קבלן מקצועי ואיכותי, אדריכל, חשמלאי מוסמך, אינסטלטור מקצועי וכל מה שנדרש על מנת להקים מבנה ברמות הגימור המשובחות ביותר.
 • סגירה בפועל של הסכמי עבודה עם הגורמים השונים. מאחר שרוב הלקוחות אינם מגיעים מן התחום חשוב מאוד שאיש מקצוע החי את עולם הבנייה יסייע בניהול מו"מ וסגירת התנאים וההסכם עם הגורמים השונים, זה בהחלט יכול לחסוך משאבי זמן וכסף רבים ובעיקר למנוע עוגמת נפש בהמשך הדרך.
 • יצירה ושימור על קשר עם גורמי מקצוע לרבות קונסטרוקטור, מומחי תברואה ועוד במטרה לקבל את התשובות והשירות המהיר והמיטבי שלא יעכב את התקדמות הבניה.
 • התכנון כולל גם הערכות מבחינת יצירת תוכניות עבודה, התאמת תוכניות אדריכלות לשרטוטים ולהדמיות, התאמת כתבי כמויות ומפרטים נדרשים הלכה למעשה, סיוע בבחירת חומרי הגלם המתאימים בצורה אובייקטיבית לבניה ושמירה על האינטרסים של הלקוח בכל רגע נתון.
 • בנייה של לוחות זמנים לכל שלב בבניה, לכל אנשי המקצוע וסנכרון בין התהליכים והשלבים השונים
 • בניית תקציב וניצול משאבים מיטבי על מנת לא לחרוג מהתקציב הקבוע ולהיות עם אצבע על הדופק בכל רגע נתון
 • מנהל פרויקטים שתפקידו לשמור על הלקוחות לכל אורך הפרויקט שם לב לפרטים ואמון על שמירת רכושם ומשאביהם של לקוחותיו, הוא בדרך כלל יהיה זה שידאג שצוותי העבודה יפעלו בהתאם לחוקים, לתקנות ולטובת הלקוחות. הוא יהיה זה שישים לב לפרטים קטנים כגדולים והוא זה למשל שיזכיר לפועלים להניח חיפוי מעלית טרם תחילת העבודה על מנת לא להרוס או לפגום בה.
 • ניהול פרויקטים בבניה כולל בתוכו גם פיקוח מעשי על הבניה בפועל לרבות יעוץ הנדסי בהתאם לצורך ושמירה קפדנית על נהלים. וכן בגדי עבודה בטיחותיים – המנהל נמצא בשטח ומוודא שאנשי המקצוע עובדים בהתאם לתוכניות העבודה שנסגרו, עומדים בנהלים ובתקנים מחמירים של איכות ובטיחות.
 • מנהל הפרויקט אמון על בדיקה קפדנית של כל הליקויים האפשריים ב- on going של הפרויקט, במטרה למנוע כשלים עתידיים וסכנות.
 • עבודת מנהל הפרויקט וחברת ניהול הפרויקטים מסתיימת רק כאשר יש אישור סופי של גמר ההסכם בין מבצע העבודה ללקוח, בעת מסירת המבנה למגורים. גם כאן מעורב מנהל הפרויקט ברמה של סגירה מקצועית של החובות והזכויות, קבלת ערבויות בהתאם לחוק, קבלת תעודות אחריות וספרי אחזקה מכל הספקים ועוד. ממש עד קבלת המפתח והאכלוס.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן